петак, 16. март 2012.

SolidWorks World 2012




Autor: Mladen Mijatović

SolidWorks World 2012 se posle četiri godine vratio u San Diego. Dok je stari kontinent bio okovan nezapamćenim snegom i ledom, učesnici konferencije imali su prilike da najveći CAD roadshow na svetu dožive pod toplim suncem Kalifornije.

SolidWorks World 2012

Premda to nije deo zvanične marketinške kampanje SolidWorksa, na zatvorenim manifestacijama i sastancima sa svojim distributerima i korisnicima ova kompanija često ističe kako SolidWorks zajednica predstavlja predmet zavisti drugih igrača na tržištu CAD softvera. Takva izjava možda zvuči pretenciozno, ali treba reći da se ona ne odnosi prvenstveno na kvalitet samog CAD alata, koliko upravo na činjenicu da svi korisnici ovog softvera osećaju vrlo čvrstu pripadnost zajednici, što kod drugih nije toliko izraženo. Najočiglednija manifestacija ovog zajedništva je SolidWorks World konferencija koja se početkom svake godine tradicionalno održava u SAD i to po pravilu na nekom mestu gde je tokom zimskih meseci toplo i sunčano. Ove godine, dok je Evropa bila okovana ledom, pripadnici SolidWorks zajednice okupili su se u Kaliforniji, na samoj granici sa Meksikom, u jednom od najvećih i najlepših gradova Amerike – San Diegu.

Robot kao konferansje
                                              SolidWorks World 2012 svečano je otvorio vrlo neobičan mehanički voditelj koji je tokom trajanja konferencije služio kao svojevrsna maskota celog događaja. Simpatični robot po imenu Nao, pozdravio je mnogobrojnu publiku koju je ove godine činilo rekordnih 5.650 učesnika, da bi nakon toga prepustio scenu čelnim ljudima SolidWorksa, kao i šefovima vlasnika SolidWorksa, francuske kompanije Dassault Systemes. Pored priče o ovom ljupkom interaktivnom robotu, za koga se njegovi tvorci nadaju da će pomoći u lečenju autistične dece, učesnicima su predstavljene i druge uspešne priče kompanija koje u svom poslu koriste SolidWorks alate. Najinteresantnija je priča o jednom od tvoraca čuvenog iPoda koji je osnovao sopstvenu kompaniju po imenu Nest, sa idejom da prijemčivost koja krasi Apple uređaje prenese i na neke stvari iz svakodnevnog okruženja. Oni su rešili da za početak svetsko tržište napadnu pametnim kućnim termostatom, izuzetno lepo dizajniranom spravicom koja sama uči navike korisnika, poseduje WiFi konekciju i mogućnost upravljanja pomoću mobilnog telefona i koja bi trebalo da znatno umanji račune za grejanje i klimatizaciju, što je u skladu sa sve popularnijim „zelenim“ dizajnom.

Gosti sa Diskaverija


Za ovu konferenciju je karakteristično da uvek dovodi zanimljive goste koji podele sa učesnicima svoje poslovne ili životne priče koje su na ovaj ili onaj način povezane sa tehnikom i CAD alatima koji se u tehnici koriste. Ove godine društvo su nam pravile zvezde Discovery Channel mreže. Autor emisije Dirty Jobs, Mike Row je dovoljno puta tokom poslednje decenije morao da zasuče rukave kada tehnika zakaže tako da su njegova iskustva bila i zabavna i dragocena. Sa druge strane, braća blizanci Mike i Geoff Howe poznatiji kao Black Ops Brothers uspeli su da naprave neka vrlo unikatna i neobična borbena vozila i podele sa nama nesvakidašnju priču o uspehu čiji je prelomni trenutak bio odlazak na sastanak sa investitorima sa dovoljno novca u džepu samo za put u jednom pravcu!

Back to the feature!

Kao i svake godine predstavljene su i odlike nove verzije softvera i to na dva načina: kroz urnebesnu parodiju na neko od poznatih filmskih ostvarenja u kojoj uživaju svi učesnici konferencije, kao i kroz ozbiljnu konferenciju za štampu na kojoj predstavnici medija imaju prilike da otvoreno porazgovaraju sa čelnim ljudima kompanije o svemu što ih interesuje.
Predstava je ove godine nosila naziv „Back to the feature“ (feature je termin koji je teško prevesti, ali je dobro poznat korisnicima svih CAD alata), sa Dokom i Martijem kao glavnim protagonistima koji se bore da povratkom u prošlost utiču na Džona Hirštika, tvorca SolidWorksa, i tako spreče mračnu budućnost u kojoj svi inženjeri koriste samo grozno nefunkcionalni BiffCAD softver. Ko se ne seća serijala „Povratak u budućnost“ kao ni Doka, Martija i Bifa, predlažemo mu da osveži pamćenje i ponovo odgleda ovo zabavno SF ostvarenje.
Ozbiljni deo je protekao u analizi dosadašnjih dostignuća i ciljevima koji se postavljaju u budućnosti, a pokazalo se da je odnos između SolidWorksa i Dassault Systemes nepresušna tema, pošto se izgleda mnogi plaše za budućnost u okviru giganta kakav je Dassault. Cifre ipak govore svoje – preko 20% prihoda ove velike kompanije stiže upravo od SolidWorksa, a raspršene su i sve spekulacije oko prelaska na novi softverski kernel, jer je novinarima potvrđeno da se aktuelni kernel definitivno neće menjati.

Нема коментара:

Постави коментар